Uprawiajmy tulipany!

Pierwsza połowa maja to pełnia kwitnienia większości grup tulipanów spośród kilku tysięcy odmian. Są to przepiękne kwiaty, zróżnicowane pod względem wysokości i kształtów, występujące w bardzo szerokiej gamie kolorów. Pięknie zdobią teraz działki w ogrodach. Warto je oglądać i podziwiać, aby jesienią posadzić na działce te, które najbardziej się nam spodobają. Nowością ostatnich lat są dwie odmiany z grupy pełnych: biała i żółta w czerwone cętki to Danceline i Danceline Yellow.

Tulipany są łatwe w uprawie. Cebulki wysadzamy w październiku, najlepiej kilka sztuk jednej odmiany, aby osiągnąć efekt kolorowej plamy na rabacie. Dobrze zimują. Wiosną w trakcie wegetacji zasilamy je wieloskładnikowym nawozem: dwu – trzykrotnie w dawce 2 dkg na m² do okresu kwitnienia. W razie suszy podlewamy, po kwitnieniu zaś obrywamy przekwitłe kwiaty, aby nie wiązały nasion. Ścinając kwiaty do wazonu zostawiamy co najmniej 2 liście, aby roślina miała z czego wytworzyć cebule do kwitnienia w przyszłym roku.

Cebule dobrze jest wykopać gdy zaczynają zasychać liście. Z reguły jest to druga połowa czerwca. Przechowujemy je po przesuszeniu i oczyszczeniu do ponownego wysadzenia (październik) w przewiewnym i zacienionym pomieszczeniu w temperaturze 17 – 20°C.

A teraz podziwiajmy je na działce i w wazonie w domu.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach