Przebiśniegi – pierwsze kwiaty cebulowe na działce

Przebiśniegi w naturalnych warunkach występują od Pirenejów, aż po Ukrainę.

Odwiedzając działkę zimą wypatrujemy pierwszych kwitnących roślin. Już w połowie lutego zakwitają przebiśniegi. Kwiaty osadzone na łodygach 10-12 cm są wyższe od równowąskich liści, które intensywnie rosną dopiero po przekwitnięciu roślin. Kwiaty maja 3 płatki wewnętrzne krótsze i 3 płatki zewnętrze dłuższe. Znajdziemy także w uprawie odmiany o kwiatach pełnych – to kwiaty o przekształconych pręcikach w płatki.

Rozmnażanie: przez oddzielanie cebulek przybyszowych oraz z nasion często przez samosiewy.

Uprawa – wymagania. Gleba do sadzenia cebul przebiśniegów powinna być próchniczna, przepuszczalna, wilgotna, a miejsca lekko ocienione. Cebulki sadzimy w drugiej połowie miesiąca września na głębokość 5-7 cm kępami. Jeżeli rośliny się zbyt zagęszcza to cebulki wykopujemy w pierwszej połowie czerwca i po przesuszeniu oraz oczyszczeniu do czasu sadzenia przechowujemy w zacienionym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 17-18 C.

W trakcie wzrostu roślin i przed sadzeniem warto im zapewnić zasilanie nawozem mineralnym w ilości 2dag na m².

Zastosowanie. Nasadzenia kępami wykonujemy na brzegu rabat, pod drzewami i krzewami, zabezpieczając jednocześnie odpowiednią wilgotność w czasie wegetacji roślin.

Serdecznie zachęcam aby wprowadzić do uprawy na działce te wdzięcznie kwitnące jeszcze zimą rośliny!

          Edward Galus
          Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD