Ciemierniki  na działce

Ciemiernik jest byliną godną większego rozpropagowania jako roślina ozdobna do nasadzeń na działkach.

Wyjątkowość tej rośliny wynika przede wszystkim z faktu okresu kwitnienia – od listopada do kwietnia w zależności od gatunku, odmiany i warunków klimatycznych.

Ciemiernik do inicjacji pąków kwiatowych wymaga niższych temperatur. Ponieważ okres kwitnienia obejmuje czas Świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach nazywany jest różą bożonarodzeniową. U nas także w tym okresie, można spotkać w sprzedaży ciemierniki kwitnące w doniczkach.

Warunki uprawy: Ciemiernik dobrze rośnie na stanowisku częściowo ocienionym w glebie próchnicznej, przepuszczalnej o odczynie lekko zasadowym i wilgotnym. Dlatego tak ważne jest podlewanie ciemierników w czasie upalnego lata i suchej jesieni.

Po okresie kwitnienia, kępy ciemierników należy oczyścić z przekwitłych kwiatów, szczególnie tych starych z objawami chorób i liści pokrytych plamami. Warto również rośliny zasilić wieloskładnikowym nawozem. Nawożenie należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie na początku i w pełni lata. Ponieważ ciemiernik ma zimozielone liście, wskazane jest aby zimą lekko okryć go gałązkami roślin iglastych.

Kwiaty ciemierników nadają się również do wazonów w domu. Należy jednak pamiętać aby nie wstawiać ich od razu po przyniesieniu z działki, a dopiero po dobowej aklimatyzacji w chłodnym pomieszczeniu. Pozwoli to wówczas cieszyć się kwiatami ciemierników w wazonie co najmniej przez tydzień.

Rozmnażanie: przez sadzonki, podział roślin. Ciemierniki nie lubią przesadzania i powinniśmy dobrze przemyśleć gdzie je sadzimy i dobrać odpowiednie dla nich stanowisko. Gatunki o kwiatach pojedynczych można rozmnażać z nasion. Nasiona muszą przejść stratyfikację (niską temperaturę) i kiełkują po okresie roku. Siewki odpowiednio pielęgnowane zakwitają w 3 roku uprawy.

Warto wprowadzać ten gatunek na nasze działki, gdyż zdobić je będą zimozielonymi liśćmi i długim kwitnieniem w nietypowym dla roślin okresie roku.

Prace hodowlane doprowadziły do nazwy gatunkowej „ciemiernik biały” mimo, że wyróżniamy odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych w kolorach od białego przez różowy, żółty do czerwonego.

Pamiętajmy też, że jest to roślina trująca i wszelkie prace przy niej powinniśmy wykonywać w rękawicach ochronnych. Ta drobna niedogodność nie powinna nas jednak zniechęcić do uprawy tej wyjątkowo ciekawej i atrakcyjnej byliny.

          Edward Galus
          Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD