Oryginalne, a rzadko uprawiane byliny

Krótka charakterystyka trzech gatunków bylin ciekawych, a rzadko spotykanych na rabatach działkowych i nietrudnych w uprawie, mających różne zastosowanie.

1. Rozwar wielkokwiatowy

Opis rośliny

Rozwar osiąga wysokości około 50 – 70 cm, w doborze też odmiany niskie 15 – 20 cm. Korzeń mięsisty, burakowto zgrubiały. Łodyga pojedyncza lub słabo rozgałęziona, liście jajowate, siedzące. Kwiaty niebieskie o średnicy do 8 cm w pąku balonikowate, rozwijają się gwiazdkowo. Kwitnie w lipcu aż do połowy sierpnia.

Warunki uprawy

Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, ale nie suchej . Rozmnażanie przez nasiona lub podział, choć nie lubi przesadzania. Późno rozpoczyna wegetację, należy uważać przy zabiegach pielęgnacyjnych wiosną, aby nie uszkodzić rośliny pod ziemią.

Stanowisko i zastosowanie

Na rabaty w miejsca słoneczne lub lekki półcień, niskie odmiany także do skalnych ogrodów.

2. Przetacznik kłosowy

Opis rośliny

Bylina, odmiana na mojej działce o wysokości około 25 cm o silnie wyprostowanych pędach i lancetowatych grubokarbowanych liściach. Ciemnoniebieskie kwiaty o średnicy 8 – 12 mm zebrane w gęste, kłosowate kwiatostany rozwijają się w czerwcu – lipcu.

Warunki uprawy

Gleba mineralna, niebyt wilgotna, stanowisko słoneczne. Rozmnażanie przez sadzonki lub podział.

Zastosowanie

Jako roślina okrywowa, na rabaty także skalne. Przetacznik jest rośliną miododajną.

3.Trzykrotka Andersona

Opis rośliny

Bylina wysokości około 60 cm. Liście są wąsko – lancetowate, a kwiaty najczęściej niebieskie, osadzone po kilka w kątach górnych liści. Kwiaty niestety przy pochmurnej pogodzie i popołudniu się zamykają. Długi okres kwitnienia: od końca maja do września.

Wymagania uprawowe

Gatunek ten wymaga gleb wilgotnych i stanowiska słonecznego. Może rosnąć też w lekkim cieniu. Rozmnażanie przez podział, sadzonki wykonane wiosną lub w sierpniu – wrześniu.

Zastosowanie

Na wilgotne rabaty do obsadzania zbiorników wodnych w miejscach nadwodnych, ale nie zalewanych . Roślina dość ekspansywna.

Przedstawione tu gatunki występują też w innych odmianach kolorystycznych; rozwar – rzadko oferowane są sadzonki w kolorach białym i jasno różowym, przetacznik są oferowane odmiany różowe, czerwone, niebieskie i białe, a trzykrotka może mieć też kwiaty w kolorach białym i karminowym.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD