Likwidacja wejścia na działki w ROD im. Żeromskiego w Kielcach wyeliminuje dzikie wysypisko?

Przynajmniej jedno z wejść od strony ulicy Radomskiej na teren Rodzinnych Ogródków Działkowych imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zostanie zlikwidowane. To ma być sposób na dzikie wysypiska śmieci, pojawiające się w tej okolicy jak grzyby po deszczu.

Czy pomysł spodoba się działkowcom?

Przy jednym z wejść na teren Rodzinnych Ogródków Działkowych imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach pojawiał się największy problem z dzikimi wysypiskami śmieci.

– Ludzie są tacy, jacy są. Trudno ich wyedukować, bo to już przyzwyczajenie. Wychodzą z działek i wyrzucają śmieci – stwierdziła Teresa Klatka, prezes ROD im. Żeromskiego w Kielcach.

W walkę z niesfornymi działkowcami zaangażowały się władze miasta.

– W tym momencie prowadzimy tam działania kontrolne. Straż Miejska zintensyfikowała tam działania i wprowadziła kamery mobilne od ulicy Radomskiej, w miejsce, które było najbardziej zaśmiecane. Jednocześnie też proponujemy wykonanie deklaracji śmieciowej, czyli takiego zobowiązania, które zarząd złoży w kontekście usadowienia pojemników – mówi Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc.

Te są wystawiane przy głównym wejściu na teren ogrodów, od strony ulicy Wschodniej. To jednak nie rozwiązało problemu śmieci wyrzucanych wyżej, przy ogrodzeniu w pobliżu ulicy Radomskiej. Jednak i na to znaleziono sposób.

– Jak zaczęła się budować gazowania, to dokonano wszystkich pomiarów. Okazało się, że kilka naszych działek jest nie na właściwym terenie – mówi Teresa Klatka, prezes ROD im. Żeromskiego w Kielcach.

A związku z tym dotychczasowe ogrodzenie trzeba będzie przenieść. W nowym, które powstanie już wkrótce, nie będzie już furtki, którą działkowcy mogli wychodzić w kierunku Radomskiej i osiedla Świętokrzyskiego. Nowe wejście pojawi się natomiast wyżej, przy północnej granicy działek.

To pomoże zwalczyć plagę śmieci wyrzucanych przy płocie – zapewniają przedstawiciele zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Przetarg na budowę nowego ogrodzenia już ogłoszono. Jeśli pojawią się oferenci, to wyłonienie wykonawcy może nastąpić już 12 sierpnia, podczas zebrania zarządu ROD.

źródło:kielce.tvp.pl