Jubileusz ROD „Czeremcha” w Ostrowcu Świętokrzyskim…to już 55 lat!

Już 55 lat minęło od chwili, kiedy ROD „Czeremcha” w Ostrowcu Świętokrzyskim wpisał się w miejski krajobraz. W ubiegły weekend w Ogrodzie odbyły się huczne obchody tego pięknego jubileuszu, które zgromadziły liczne grono działkowców wraz z rodzinami i przyjaciółmi, a także zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Prezydent Miasta Ostrowca Pan Jarosław Gorczyński wraz z radnym Rady Miejskiej Panem Markiem Giemzą, oraz przedstawiciel Okręgu Świętokrzyskiego PZD Dyrektor biura Jan Stańczyk. Okazji do świętowania było jednak o wiele więcej. Zgromadzeni uczcili bowiem również tegoroczną wygraną w Budżecie Obywatelskim, dzięki której ROD „Czeremcha” pozyskał środki finansowe m.in. na wymianę stolarki okiennej w Domu Działkowca. Świętowano także pozyskanie przez PZD tytułu prawnego do gruntu, na którym położony jest ROD „Czeremcha”, dzięki czemu działkowcy uzyskali pełny spokój o przyszłość swych działek.

Przy tak odświętnej okazji odznaczono i uhonorowano szczególnie zasłużonych dla ROD działkowców, wręczając im pamiątkowe puchary oraz odznaczenia związkowe. Dyrektor biura Okręgu wręczył na ręce prezesa ROD Puchar z okazji 55-lecia Ogrodu od Prezesa PZD Pana Eugeniusza Kondrackiego wraz z okolicznościowym dyplomem oraz Puchar od Prezesa Okręgu. W trakcie przemówień Prezydent Ostrowca – znany z sympatii dla ogrodnictwa działkowego – docenił rolę ROD jako miejsca aktywnego wypoczynku i realizowania swych pasji ludzi w każdym wieku, Dyrektor biura Okręgu zaś podziękował przedstawicielom Miasta za ich wkład w rozwój ogrodów, za przykłady podając oczywiście wspomniany już Budżet Obywatelski, którego wygrana byłaby niemożliwa bez rekomendacji udzielonej przez Prezydenta. Dyrektor biura podziękował również za przychylność w podejmowaniu decyzji i szybkość, z jaką udało się uregulować stany prawne ostrowickich ROD na podstawie art. 76 i 75 ustawy o ROD, a także za inną, doraźną pomoc w rozwiązywaniu ogrodowych problemów. Nie mogło również zabraknąć słów uznania i podziękowania dla zarządu ROD i wszystkich zebranych działkowców za ich wkład w rozwój ogrodnictwa działkowego oraz codzienny wysiłek, jaki wkładają w swoją pasję i wygląd Ogrodu.

Zebrani bardzo długo bawili się wspólnie przy dźwiękach muzyki i wspólnym ognisku. Rozmowy, degustacja działkowych wypieków i wyrobów wędliniarskich oraz tańce trwały do późnych godzin nocnych. Działkowcy po raz kolejny pokazali, że rodzinne ogrody działkowe to miejsca pełne życia, przyjaźni i dobrej energii.

Anna Pańczyk

st. inspektor ds. terenowo-prawnych

Okręg Świętokrzyski PZD w Kielcach