Uprawa ogórków – przydatne informacje!

Ogórki w pionie – sposób uprawy

Ogórek jest jednym z najczęściej uprawianych na działkach warzyw. Z reguły działkowcy uprawiają go na zagonach na płask, wysiewając nasiona w pierwszej dekadzie maja lub sadzą sadzonki po przymrozkach. Często obserwuje się na działkach zbyt gęste siewy (działkowcy nie stosują przerywki) lub wysadzenia, w sytuacji gdy prawidłowa rozsada roślin winna wynosić w rzędzie co 15 cm, a same zaś rzędy co 70-80 cm. Pozwala to roślinom dobrze się rozrastać i kolejno plonować.

Od czterech lat prowadzę uprawę ogórków na mojej działce w pionie na sznurkach.

Sposób i zalety tej uprawy.

Do upraw należy wybrać odmiany o wysokiej odporności na mączniaka rzekomego. W mojej ocenie obecnie najbardziej odporne na tę chorobę to odmiany, które sam preferuję: Alhambra i Partner.

Rozsada ogórków jest wyprodukowana w wysokim tunelu, który służy do uprawy pomidorów i papryki. W pierwszych dniach maja (1- 3) do doniczek o średnicy 7 cm wypełnionych substratem do warzyw, siane są po 3 nasiona, aby uzyskać po 2 sadzonki w doniczce. Rozsada z jednym, dwoma liśćmi właściwymi, gotowa jest do wysadzenia na miejsce stałe po 20 do 25 dniach od wysiewu i wówczas już nie grożą nam majowe przymrozki.

Zagon na ogórki po wiosennej rzodkiewce i zimowej sałacie jest nawieziony obornikiem.

W rzędach co 80 cm wbite są co 1 m 2 metrowe tyczki i na nich w trzech poziomach 10 cm, 80 cm, 160 cm prowadzone linki lub sznurki. Rośliny z doniczek są wysadzane co 25 cm. W trzech rzędach po około 2 m wysadzonych jest 48 sadzonek (24 x 2 rośliny). Ilość ta pozwala co roku zebrać w okresie plonowania od 39 do 40 kg owoców ogórków . Służą one do bezpośredniej, bieżącej konsumpcji jako przetwory – ogórki małosolne oraz do zrobienia w słoikach – ogórki kiszone i konserwowe. W trakcie zaś likwidacji uprawy – produkcja korniszonów.

Prowadzenie uprawy i zabiegi pielęgnacyjne.

Każda roślina po tygodniu od wysadzenia (aby mogła się ukorzenić) przywiązana jest sznurkiem pionowo do najwyższego poziomu rzędu, a jej pędy owijane są wokół tego sznurka dwa razy w tygodniu. W dwa tygodnie po wysadzeniu, rośliny opryskiwane są roztworem Miedzianu przeciw chorobom bakteryjnym i grzybowym. Następnie w trakcie wegetacji, w zależności od warunków pogodowych, wykonywane są opryski Bioseptem (2 – 3 krotnie). Osobiście nie stosuję żadnego nawożenia w trakcie uprawy. Należy jedynie dbać o właściwą wilgotność podłoża, ponieważ ogórki wymagają do odpowiedniego wzrostu i plonowania dużej ilości wody.

Zalety uprawy pionowej.

Liście roślin nie są moczone podczas podlewania. Pozwala to zachować większą zdrowotność roślin i przedłuża okres zbioru owoców. Pozwala to także na dużo łatwiejszy ich zbiór – nie trzeba ich „szukać”, gdyż wiszą na roślinie. Same owoce są czyste w porównaniu do uprawy na tzw. płask, gdzie owoce zbiera się często z wilgotnej ziemi.

Serdecznie polecam wprowadzenie tej metody uprawy ogórków na swojej działce!!!

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD