Świętokrzyscy działkowcy na XXIII Wojewódzkich Dożynkach w Tokarni

W dniu 10 września br. na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznego w Tokarni, przy wspaniałej, słonecznej pogodzie, odbyły się XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie. Zgromadziły one parlamentarzystów, przedstawicieli świętokrzyskich samorządów i instytucji oraz przede wszystkim – osoby związane z szeroko pojętym rolnictwem. Dożynki to bowiem właśnie ich święto. Podczas uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli środowiska działkowców, którzy – podobnie jak rolnicy – nierozerwalnie połączeni są z pracą w ziemi.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą, polową Mszą Świętą. W jej trakcie zaniesiono do ołtarza dary, wśród których znalazł się kosz z działkowymi plonami.

Następnie korowód z uczestnikami dożynek przeszedł pod scenę, gdzie miały odbyć się główne obchody. Tam też złożono wieńce dożynkowe przygotowane przez przedstawicieli poszczególnych powiatów województwa świętokrzyskiego. Ze sceny przywitano wszystkich zgromadzonych gości i przybyłych mieszkańców regionu. Starostowie dożynek przekazali na ręce Wojewody Świętokrzyskiego Pana Andrzeja Bętkowskiego chleb dożynkowy, a następnie działkowcy z ROD „Zacisze II” w Kielcach – Państwo Janina i Stanisław Dzikowscy, w imieniu Okręgu Świętokrzyskiego PZD wręczyli mu wspaniały kosz dożynkowy z działkowymi plonami. W krótkich słowach Pan Stanisław Dzikowski podkreślił pasję i ciężką pracę działkowców, wskazując jednocześnie na dużą liczebność i solidarność działkowego środowiska, którą symbolizować miał wręczany kosz dożynkowy.

W następnej części uroczystości wybrany został najpiękniejszy wieniec dożynkowy, po czym rozpoczęła się część mniej oficjalna, podczas której zebrani mogli przysłuchiwać się koncertom muzyki ludowej, spróbować lokalnych specjałów czy też zakupić regionalne pamiątki.

Anna Pańczyk

st. inspektor ds. terenowo-prawnych

Okręg Świętokrzyski PZD w Kielcach