Rodzinny Ogród Działkowy „Relaks” w Ostrowcu Świętokrzyskim ma już 45 lat!

Czas płynie wyjątkowo szybko… od roku 1977 minęło już równe 45 lat. Wspomniany upływający czas był idealną okazją do uczczenia kolejnego jubileuszu ROD. Ostrowiecki ogród działkowy „Relaks” w dniu 17 września br. dokonał uroczystego podsumowania minionego okresu, przygotowując obchody jubileuszu istnienia Ogrodu.

Okres 45 lat to już statystycznie blisko dwa pokolenia osób. Przez tak długi okres w historii ROD zapisały się dziesiątki ludzi, zarówno członków zarządu, komisji rewizyjnej jak i tych, którzy indywidualnie włączali się w pracę społeczną na rzecz Ogrodu. Nie mogło oczywiście zabraknąć pamiątkowych dyplomów i symbolicznych nagród rzeczowych jako formy podziękowania za wszystkie te lata. Ci, którzy w sposób wyjątkowy zapisali się w historii ROD „Relaks” uhonorowani zostali odznaczeniami związkowymi oraz specjalnymi pucharami. Są bowiem w gronie obecnego zarządu osoby, które niemal od początku funkcjonowania Ogrodu, wspierali go swoim zaangażowaniem, wysiłkiem i poświęconym czasem. Na wskazanie z pewnością zasługuje osoba obecnego prezesa ROD Pana Bogdana Nowocienia, który już od 18 lat pełni tę funkcję dla dobra działkowców i Ogrodu. Wiele udało się na przestrzeni tych 45 lat wykonać. Ogród posiada swój Dom Działkowca oraz pełną infrastrukturę w postaci sieci wodociągowej i energetycznej. Całości dopełnia fakt, że cieszy się on niesłabnącym oraz wiodącym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy chcieliby właśnie w nim użytkować swoją działkę.

W tegorocznych uroczystościach, w imieniu Prezydenta Miasta, wzięła udział Wiceprzewodnicząca Rady Miasta – Pani Marta Woźnicka – Kuzdak, która na ręce prezesa ROD wręczyła pamiątkowy grawerton jako wyraz uznania i jednocześnie podziękowania dla wszystkich działkowców, którzy poprzez swoją pracę wpisują się w krajobraz Ostrowca Świętokrzyskiego jako gospodarze miejsc zieleni, rekreacji i wypoczynku.

Całości dopełniły puchary wręczone przez Dyrektora biura Okręgu Świętokrzyskiego PZD od Prezesa Związku oraz Okręgu Świętokrzyskiego. Puchary, jak wskazał on w skierowanych do zebranych osób słowach, wręczane na ręce prezesa ROD, są tak naprawdę dla każdego z działkowców z osobna, jako wyraz podziękowań za każdą formę wsparcia dla Ogrodu na przestrzeni minionych 45 lat. Nie zabrakło także życzeń: przede wszystkim zdrowia, jak najmniejszej ilości zmartwień i braku sporów sąsiedzkich, co wpływa na pełen komfort użytkowania działki.

Zwieńczeniem części oficjalnej były wręczone ze strony zarządu ROD kosze dla Prezydenta Miasta oraz przedstawiciela Okręgu Świętokrzyskiego PZD. Kolejny z etapów to wspólna zabawa trwająca do późnych godzin wieczornych.

Każdy z jubileuszy to piękny wyraz wspólnoty i solidarnego działania. Potwierdzenie chęci tworzenia działkowej rzeczywistości dla wspólnego dobra. Obchody 45 – lecia ROD „Relaks” są tego idealnym przykładem.

Anna Pańczyk

St. inspektor ds. terenowo – prawnych

Okręgu Świętokrzyskiego PZD