Rodzinne Ogrody Działkowe dla kieleckich seniorów

W dniu 16.04.2018r. w Urzędzie Miasta Kielce odbyło się posiedzenie Kieleckiej Rady Seniorów, której członkiem jest Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach Pan Edward Galus. Było to pierwsze oficjalne posiedzenie Rady, która swój byt zapoczątkowała pod koniec ubiegłego roku.

Na posiedzeniu obecny był Prezydent Miasta Kielce Pan Wojciech Lubawski oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Pan Marek Scelina. Motywem przewodnim był program senioralny dla Kielc do 2023 roku oraz najważniejsze potrzeby i pomysły na polepszenie życia tutejszych seniorów. Swoją rolę do odegrania mają w tym temacie również i rodzinne ogrody działkowe.

Planowane są między innymi wdrożenie projektu „Wczasy na działce”. Ma to być akcja mająca na celu udostępnienie domów działkowca w niektórych kieleckich ROD dla osób starszych – zwłaszcza tych, które nie posiadają własnej działki rodzinnej i mają ograniczony kontakt z naturą. Czas zorganizowany dla nich na terenach Ogrodów będzie okazją do integracji środowiska seniorów i aktywności na świeżym powietrzu. Prezydent Wojciech Lubawski przypomniał również o planowanym otwarciu niektórych kieleckich Ogrodów dla lokalnych społeczności, co z pewnością także przyczyni się do poprawy jakości życia osób starszych – spacery po ogrodowych alejach, możliwość podziwiania kwiatów i innych roślin będzie mieć pozytywny wpływ na ich samopoczucie i zdrowie.

Rodzinne Ogrody Działkowe na pewno zawalczą również o certyfikaty miejsc, w których seniorzy czują się w Kielcach bardzo dobrze, a które przyznawane mają być na podstawie przeprowadzanych głosowań.

Anna Pańczyk
inspektor ds. terenowo-prawnych
Okręg Świętokrzyski w Kielcach