Odbyły się Krajowe Dni Działkowca 2021

Tradycyjnie już wczesną jesienią przychodzi czas na obchodzenie Dni Działkowca na wszystkich szczeblach naszego stowarzyszenia. W dniu 30 września odbyły się te największe i najbardziej uroczyste, bo Krajowe Dni Działkowca. Z uwagi na wciąż istniejące zagrożenie epidemiologiczne, przeprowadzone zostały one przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, czyli online. Każdy z Okręgów oraz Jednostka Krajowa przygotowały odświętne dekoracje, kosze dożynkowe z działkowymi plonami, a także dożynkowe bochny chleba i jubileuszowe torty.

W tym roku powodów do świętowania było wyjątkowo dużo. Rok 2021 jest bowiem rokiem jubileuszu 40-lecia Polskiego Związku Działkowców. Podkreślił to w swym przemówieniu rozpoczynającym obchody Krajowych Dni Działkowca Prezes PZD – Pan Eugeniusz Kondracki. Prezes zaznaczył także, że rok ten, pomimo wielu przeciwności i trudów – był udany i pokazał, że Związek oraz ludzie, którzy go tworzą – potrafią działać w każdych warunkach, realizując założenia statutowe i ustawowe, stawiając przy tym na rozwój rodzinnych ogrodów działkowych.

Po przemówieniu Prezesa i przywitaniu zgromadzonych przed kamerami gości, przyszedł czas na symboliczne dzielenie dożynkowego chleba, jako symbolu pracy i życzliwości działkowców. Następnie dokonano uroczystego odznaczenia szczególnie zasłużonych działaczy i działkowców jubileuszowym medalem z okazji 40-lecia PZD. Jako pierwszy medal otrzymał Prezes Związku.

Tradycyjnie już podczas Krajowych Dnia Działkowca przedstawieni zostali laureaci konkursu Najpiękniejsza Działka w ROD, a także dodatkowo laureaci jubileuszowego konkursu ROD 40-lecia PZD. Wyniki przedstawił Edward Galus – Prezes Okręgu Świętokrzyskiego, członek Krajowego Zarządu PZD i przewodniczący komisji konkursowych. Wśród wyróżnionych w tym ostatnim konkursie znalazł się ROD „Kadzielnia” w Kielcach, którego przedstawiciel – Prezes ROD Pan Przemysław Kułaga odebrał medal i nagrody.

Krajowe Dni Działkowca były świetną okazją do podsumowań minionych 40 lat, głos zabrało wielu działaczy Związku podkreślając rolę, jaką w ich życiu odegrał PZD oraz ogrodnictwo działkowe. Pomimo, że były to uroczystości online, czuć było więź i atmosferę integracji oraz wspólnoty, panującą wśród uczestników.

Anna Pańczyk

st. inspektor ds. terenowo-prawnych

Okręg Świętokrzyski PZD