Narcyzy – uprawa i zastosowanie

Jednym z najpopularniejszych gatunków cebulowych roślin kwitnących wiosną na działkach w ROD są narcyzy. Rośliny wytwarzają kilka równowąskich szarozielonych liści oraz bezlistne pędy, zakończone jednym kwiatem lub kwiatostanem złożonym z kilku kwiatów. Wysokość roślin w zależności od gatunku i odmiany wynosi od 15 do 40 cm. Cebule są wieloletnie, wydłużone, pokryte brązowymi łuskami, dzielą się przez podział. Na świecie znanych jest 50 gatunków narcyzów, podzielonych na 12 grup. W uprawie zarejestrowanych jest około 8000 odmian. Najpopularniejsze i godne polecenia:

– z grupy trąbkowych to odmiany Dutch Master, Mount Hood;

– z grupy wielkoprzykoronkowych – Carlton, Brigh Corsag, Ice Follies i Fortisimo;

– o pełnym przykoronku Aisha, Manly;

– o rozszczepionym przykoronku odmiany Orangy, Pretty Yellow;

– z grupy Tazetta Scarilet Gem, Ziva;

– z grupy poeticus popularna późno kwitnąca Actea;

– z grupy Cyclamineus bardzo popularna odmiana Tete a Tete – ma duże zastosowanie do przyspieszania kwitnienia w pojemnikach (pędzenie) oraz do nasadzeń w ogródkach skalnych.

Warunki uprawy

Stanowisko w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych. Narcyzy wymagają gleb próchnicznych, głęboko uprawianych, wilgotnych. Należy pamiętać, że są one wrażliwe na termin sadzenia i cebule narcyzów powinny być posadzone pod koniec sierpnia lub w pierwszej połowie września, aby przed zimą dobrze się ukorzeniły.

Głębokość sadzenia to trzykrotna wysokość cebuli, a odległość między nimi jak najgęstsza (aby pomiędzy dwoma posadzonymi zmieściła się trzecia cebula). Przed sadzeniem dobrze jest zasilić miejsce nawozem wieloskładnikowym. Czynimy to także dwukrotnie wiosną tam, gdzie rosną narcyzy, a w razie suszy rośliny podlewamy.

Ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów w celu niedopuszczenia do wytwarzania nasienników, gdyż znacznie osłabia to wzrost cebul. Cebul narcyzów nie musimy wykopywać corocznie, lecz co 2 – 3 lata. Wykopujemy je pod koniec czerwca, nie później niż do pierwszej dekady lipca, ponieważ okres ich spoczynku jest krótki i niewykopane powtórnie się ukorzeniają. Do czasu sadzenia, po przesuszeniu, oczyszczeniu i podziale, cebule przechowujemy w przewiewnym, ocienionym pomieszczeniu w temperaturze 17 – 20 stopni. W trakcie czyszczenia nie usuwamy korzeni przy cebulach. Jeżeli zbyt późno wysadziliśmy cebule narcyzów lub zima jest mroźna i bezśnieżna, to miejsce zabezpieczamy stroiszem z roślin iglastych, 3 – 5 cm warstwą substratu lub agrowółkniną.

Zastosowanie narcyzów

Stosując odmiany z różnych grup, od Cyclaminteus do poeticus i drobnoprzykoronkowych, można mieć kwitnące rośliny na rabatach od końca marca do połowy maja. Kwitnienie narcyzów trwa po kwitnieniu krokusów, w trakcie kwitnienia hiacyntów i częściowo poprzedza kwitnienie tulipanów. Narcyzy są chętnie sadzone na działkach z późniejszym przeznaczeniem ich kwiatów do wazonów w mieszkaniach. Cebule narcyzów bardzo dobrze nadają się do przyspieszania (inaczej pędzenia) tak, aby mieć ich kwiaty cięte lub do pojemników w okresie zimy.

Na działkach dominują przeważnie odmiany w kolorze żółtym z grupy trąbkowej. Warto sięgnąć po inne odmiany dwubarwne, biało – pomarańczowe czy czysto białe, mające po kilka kwiatów na jednym pędzie z grupy Tazetta.

Powyższa informacja i zdjęcia mają zachęcić do sięgnięcia w nasadzeniach na działkach do szerszej gamy odmian o zróżnicowanej kolorystyce i dłuższym okresie ich kwitnienia.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego

PZD w Kielcach