Lekcja przyrody w ROD „Kamionka” w Suchedniowie

Przy pięknej pogodzie  i przyjemnym otoczeniu w ROD „Kamionka” w Suchedniowie na otwartej przestrzeni uczniowie trzech klas Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Suchedniowie zapoznali się z roślinami przyprawowymi i leczniczymi. Niektóre rośliny były im znane z nazwy i zastosowania np. lubczyk jako przyprawa do rosołu, na sen herbatka z melisy, mięta kojarząca się z gumą do żucia i pastą do czyszczenia zębów, bazylia z pizzą i pomidorami a lawenda z zapachem.  Poznali też inne rośliny tj. szałwię lekarską, kolendrę, majeranek, trybulę, tymianek, rutę czy dziurawiec. Podczas wykładu i pokazu dzieci miały możliwość zobaczyć jak poszczególne rośliny wyglądają, jakie mają wymagania uprawowe, które ich części są użytkowe oraz dowiedzieć się szczegółów co do ich praktycznego zastosowania. Każde dziecko otrzymało sadzonkę rośliny do dalszej uprawy i wykorzystania kulinarnego lub zdrowotnego.

Zajęcia przeprowadził prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD Edward Galus.

Spotkanie – zajęcia były bardzo dobrze zorganizowane, przebiegały w  miłej atmosferze o co zadbał prezes ogrodu Pan Sebastian Gbiorczyk wraz z żoną oraz członkowie zarządu Ogrodu.

Po zajęciach młodzież z zainteresowaniem zwiedziła teren ROD, poznała zasady uprawiania działek i kwitnące na nich rośliny. Skorzystała z boiska na terenie ogrodu do gier i zabaw.

                                                                           Edward Galus