Hobbyści na działkach

Niektórzy działkowcy na dzierżawionych działkach, w sposób wyjątkowy realizują swoje pasje ogrodnicze. Tak dzieje się np. na działce Państwa Małgorzaty i Zdzisława z ROD „Społem” w Kielcach. Pan Zdzisław specjalizuje się w okulizacji i szczepieniu różnych odmian jabłoni. Na niektórych pojedynczych drzewkach ma po trzy odmiany tego gatunku. Dodatkowo z pasją i sukcesami uprawia różne smaczne odmiany winorośli, których owocami jesienią dzieli się z najbliższymi sąsiadami. Rozmnaża i szczepi z powodzeniem również magnolie, także po kilka odmian na jednym drzewie.

Pasją Pani Małgorzaty są z kolei krzewy ozdobne i byliny. Ma ona na działce wiele ciekawych gatunków i odmian. Ostatnio użytkownicy zaprosili mnie na swoją działkę aby pokazać kwitnące piwonie krzewiaste, ich krzyżówki oraz odmiany. Przy okazji mogłem podziwiać kwitnące w tym okresie azalie i rododendrony w wielu odmianach. Imponującą długość osiągają kwiatostany kwitnącej glicynii. Użytkowniczka działki prezentuje się za kwitnącym dużym okazem żarnowca.

Na działce można też podziwiać rzadko spotykaną, zwisającą formę karagany. Spacer po przedmiotowej działce pozwala podziwiać piękno wielu kwitnących gatunków roślin w różnych okresach, sami zaś użytkownicy, mogą na niej realizować swoje wyjątkowo szerokie zainteresowania.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD