Dzwonki na działce

W grupie coraz rzadziej spotykanych roślin ozdobnych na rabatach kwiatowych w ROD wymienić możemy m.in. dzwonki. Na swojej działce uprawiam trzy gatunki tych roślin: dwa bylinowe – skupiony i brzoskwiniolistny oraz gatunek dwuletni – ogrodowy.

Rozmnażanie:

Dzwonki bylinowe można rozmnażać przez podział po ich kwitnieniu – w lipcu lub z nasion wysiewanych do produkcji rozsady w miesiącu maju.

Jeśli chodzi o dzwonek ogrodowy – nasiona wysiewa się w końcu maja lub w czerwcu. Rozsadę wysadza się zaś na miejsce stałe we wrześniu.

Wymagania uprawowe:

Miejsca słoneczne lub w lekkim półcieniu; gleba przepuszczalna, lekko zasadowa, średnio żyzna i raczej wilgotna, zwłaszcza dla dzwonka ogrodowego. Najbardziej wytrzymały na niekorzystne warunki uprawowe jest dzwonek skupiony. Nie zapomnijmy w trakcie wegetacji (od marca do lipca) zasilić je nawozem wieloskładnikowym 2-3 krotnie . Po przekwitnięciu kwiatostany dzwonków bylinowych usuwamy, aby nie dopuścić do wytworzenia nasion, które osłabiałyby rośliny. Przekwitłe kępy dzwonka ogrodowego dwuletniego usuwamy.

Kolorystyka roślin nie jest nadmiernie bogata. Wyróżniamy kolory: niebieski, granatowy, biały. U ogrodowego również kolor różowy. Dzwonki ogrodowy i brzoskwiniolistny w trakcie kwitnienia dają efekt wertykalny – kwiaty ułożone są pionowo na pędach.

Serdecznie polecam uprawy dzwonków na działkach z uwagi na ich łatwość w uprawie. Będą one zdobić nasze działki w czerwcu. Idealnie nadają się na autorskie bukiety i co bardzo ważne – zwiększają bioróżnorodność na terenie działek.

Zdjęcia 1 – 2 dzwonek brzoskwiniolistny

Zdjęcia 3 – 4 dzwonek ogrodowy

Zdjęcia 6 – 7 dzwonek skupiony

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego

PZD w Kielcach