Zakończony cykl szkoleń dla członków organów ogrodowych Okręgu Świętokrzyskiego PZD

Tradycyjnie już, jak co roku, przed rozpoczęciem sezonu działkowego, a w szczególności kampanią walnych zebrań w ROD, Okręg Świętokrzyski PZD organizuje cykl szkoleń – narad dla członków zarządów ROD i komisji rewizyjnych.

Tegoroczne spotkania zapoczątkowało kolegium prezesów ROD rejon Ostrowiec Świętokrzyski w dniu 3 marca. Kolejno przeprowadzono spotkanie w ramach kolegium prezesów ROD rejon Kielce i z przewodniczącymi ogrodowych komisji rewizyjnych w dniu 4 marca oraz skarbnikami i księgowymi ROD w dniu 5 marca. Całości dopełniła narada z pozostałymi prezesami ROD województwa świętokrzyskiego w dniu 6 marca br.

To co z pewnością cieszy, to dobra frekwencja na spotkaniach, która przekłada się realnie na prawidłowe funkcjonowanie ogrodów.

W zależności od uczestników, do których skierowane było konkretne spotkanie, omówiono najważniejsze z zagadnień im dedykowanych. I tak, przewodniczący komisji rewizyjnych ROD zapoznali się z prawami i obowiązkami komisji rewizyjnych ROD; zapoznali się z Regulaminem swojej pracy; prowadzeniem bieżących kontroli zarządu ROD wraz z tematyką kontroli. Ugruntowali również wiedzę w przedmiocie badania sprawozdań finansowych za 2024 r. i opiniowania preliminarzy finansowych na rok bieżący.

Z kolei obecni na szkoleniu skarbnicy i księgowi mieli możliwość szczegółowego zapoznania się z podstawowymi zasadami sporządzania sprawozdań finansowych; omówieniem poszczególnych pozycji w drukach sprawozdań za 2024 r.; omówieniem błędów księgowych w kontrolowanych z ramienia Okręgu ROD czy terminowości i kompletności złożenia sprawozdań w roku bieżącym.

Każda z narad poświęcona została także blokowi tematów wspólnych, które z uwagi na swoje znaczenie w funkcjonowaniu ROD, należało przedstawić i omówić bez względu na rodzaj uczestników szkolenia.

Nie mogło zabraknąć oczywiście kwestii prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia tegorocznej kampanii walnych zebrań sprawozdawczych w ROD z uwzględnieniem roli poszczególnych organów ogrodowych. Omówiono nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i wydane do niej rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie projektu planu ogólnego gminy. W tym kontekście zwrócono szczególną uwagę na trwające procedury planistyczne, a związane z planami ogólnymi gmin i nieodzowną potrzebą stałych działań ze strony stowarzyszenia ogrodowego PZD w zakresie zabezpieczenia praw działkowców i ROD. Przedstawiono aktualne wyniki regulacji stanów prawnych ROD na podstawie art. 75 i 76 ustawy oraz obecny stan roszczeń do terenów ROD na obszarze województwa świętokrzyskiego. Nie mogło także zabraknąć przypomnienia zasad prawidłowego stosowania zapisów ustawy o ROD, statutu PZD i regulaminu ROD w działalności ogrodów i ich organów. Zbliżająca się kampania walnych zebrań była także idealną okazją do ponownego omówienia regulacji w przedmiocie ogrodowych inwestycji, w tym zasad przydzielania dotacji oraz ich późniejszego rozliczania.

Całości dopełniła kwestia właściwego i zgodnego z przepisami wykorzystania majątku Związku.

W katalogu tematów finansowo – księgowych znalazło się również wdrażanie programu finansowo-księgowego DGCS PZD System w rodzinnych ogrodach działkowych oraz potrzeba funkcjonowania i rozwoju Ośrodka Finansowo – Księgowego w Okręgu Świętokrzyskim PZD.

Każde ze spotkań było wyjątkowo cenne i ważne, gdyż dało sposobność zapoznania się z najważniejszymi zagadnieniami z punktu widzenia właściwego funkcjonowania ogrodu, w szczególności dla osób, które dopiero w roku minionym rozpoczęły swoją prace społeczną w organach ogrodowych. Każda z narad to wreszcie szansa na wymianę doświadczeń i zadania wszelkich nurtujących pytań. Pozwala to na uniknięcie wielu mogących powstać w przyszłości błędów. Jest wreszcie okazją do budowania poczucia pewności w podejmowanych działaniach w ramach przyjętych na siebie obowiązków.

Jan Stańczyk

Dyrektor biura

Okręgu Świętokrzyskiego PZD