Żagwin ogrodowy to roślina dawniej bardzo popularna na rabatach ogrodowych. Dziś jest mało spotykana, ale na pewno warta przypomnienia. Zachęcam do jej uprawiania na działkach i w ogrodach.
Jest to bylina wiosenna, tzw. kobiercowa. Daje kolorowe plamy na rabatach. Rośliny mogą mieć kolor czerwono – różowy, fioletowy lub niebieski. Kwitnie od kwietnia do połowy maja. Żagwin sadzi się na obrzeżach rabat lub w ogrodach skalnych. Dobrze komponuje się z ubiorkiem wiecznie zielonym, smagliczką, gęsiówką czy floksem szydlastym – są to byliny kobiercowe kwitnące wiosną.
Rozmnażanie:
Żagwin można rozmnażać przez wysiew nasion w maju do doniczki lub skrzynki i następnie ich rozpikowanie. Na miejsce stałe rozsadę sadzimy we wrześniu. Nasiona z reguły są sprzedawane jako mieszanka i tym sposobem możemy mieć wiosną następnego roku barwną, wielokolorową plamę na rabacie. Inne metody to podział roślin lub ukorzenianie sadzonek pędowych. Wykonujemy to po przekwitnieniu roślin.
Zabiegi uprawowe:
Warto rośliny zasilić wczesną wiosną przed kwitnieniem i po kwitnieniu mieszanką nawozu wieloskładnikowego.
Wskazane jest po przekwitnięciu ściąć przekwitłe kwiatostany. Należy też pamiętać, że żagwin wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej, ale umiarkowanie wilgotnej i w razie dłuższej suszy rośliny należy podlać.
Pamiętajmy o tej wyrazistej, kolorowej, kobiercowej bylinie, którą warto mieć na rabacie kwiatowej!
Edward Galus
Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD
w Kielcach