Za oknem zima a w domu wiosenne kwiaty

Krokusy, narcyzy, hiacynty, tulipany – przy odpowiednim postępowaniu z cebulkami tych roślin możemy mieć ich kwiaty wcześniej – zimą  w domu.

W tym celu jesienią, pod koniec października roku poprzedniego, należy posadzić do doniczek cebulki tych roślin w pierwszym lub drugim wyborze (najbardziej okazałe) aby dały duże kwiaty. Następnie umieścić je w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu  lub pudle przykrytym czarną folią w temperaturze  pon. 5-  6 ° C i  pilnować aby temperatura nie spadła poniżej  0°C przez okres około 12 tygodni, od czasu do czasu podlewając, gdyż ziemia w doniczkach z cebulkami powinna być stale wilgotna. Po tym okresie rośliny się ukorzenią i winny pojawić się stożki wzrostu  w wysokości  co najmniej 6 cm (jak na zdjęciu) – jasne białe lub żółte .

Następnie wystawiamy doniczki z roślinami  na światło. Temperatura uprawy na świetle powinna wynosić przy krokusach, hiacyntach około 14-16 °C, pozostałych gatunków 16- 18°C.  Jeżeli wystawiamy je na światło w lutym to kwitnienie nastąpi po 3- 5 tygodniach jeżeli w marcu to po 2- 4 tygodniach.

W  zależności od gatunku najpierw zakwitną nam krokusy, później hiacynty, a kolejno narcyzy i tulipany. Kwitnące rośliny możemy eksponować w doniczkach lub ścinać i wstawiać do wazonów. Cebulki po przekwitłych roślinach wynosimy do piwnicy, stopniowo zasuszamy i wysadzamy we wrześniu na działce.

Z pewnością wyjątkowo przyjemny to widok gdy za oknem zima i śnieg, a w domu kwitnące krokusy, hiacynty, narcyzy czy tulipany.

                                                          Edward Galus

                                                          Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD