Wyjazd instruktorów SSI do Sandomierza

W dniu 28.04.2019 r. dwadzieścioro instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej z Okręgu Świętokrzyskiego PZD wybrało się do Sandomierza celem uczestniczenia w tamtejszym Kiermaszu Ogrodniczym i Konferencji Sadowniczej.

W godz. 10. 00 – 13.00 wysłuchali oni bardzo ciekawych wykładów na temat upraw roślin sadowniczych i ich produkcji z zerową pozostałością środków ochrony (poniżej dopuszczalnych w Unii Europejskiej norm) poprzez stosowanie środków biologicznych – wirusowych i bakteryjnych. Interesujące były również wykłady dotyczące nawożenia i stosowania biostymulatorów z alg i glonów. Słuchaczom przedstawiono także wpływ temperatury na pobieranie składników pokarmowych roślin sadowniczych oraz zabiegi chroniące rośliny przed wiosennymi przymrozkami.

Po zakończeniu wykładów uczestnicy wyjazdu zwiedzili kiermasz ogrodniczy, dokonując na nim zakupów uzupełniających na swoje działki. Następnie wykorzystali możliwość obejrzenia sprzętu rolniczego, stanowiącego bazę dydaktyczną Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej.

Ostatnim punktem pobytu instruktorów SSI w Sandomierzu było zwiedzanie zabytków i spacer malowniczymi uliczkami tego królewskiego miasta.

Wyjazd był bardzo owocny – uczestnicy bowiem nie tylko pogłębili swoją wiedzę ogrodniczą, ale i tę na temat atrakcji turystycznych i historii Sandomierza.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach