Dzień 15 maja był ważną datą w kalendarzu dla kieleckich rodzinnych ogrodów działkowych i działkowców. Swój finał miało bowiem wczoraj przygotowywanie wniosków do Urzędu Miasta w Kielcach o dofinansowanie przedsięwzięć mających na celu rozwój miejskich ROD. Wszystkie niezbędne dokumenty zostały złożone zbiorczo za pośrednictwem Okręgu. Rozstrzygnięcie o dofinansowaniach nastąpi w przeciągu najbliższych dni i poszczególne ROD będą mogły przystąpić do planowanych zadań.
Przypominamy, że w marcu br. Rada Miasta w Kielcach podjęła drugą z rzędu uchwałę o przydzieleniu z budżetu miejskiego dotacji celowej na rozwój ROD w wysokości miliona złotych. Dzięki odpowiedniemu zapisowi w uchwale w tym roku z tak potrzebnego wsparcia finansowego będzie mogło skorzystać aż 14 kieleckich ROD. Rada Miasta bowiem zadecydowała, iż o dofinansowanie mogą ubiegać się również zeszłoroczni beneficjenci, o ile pozostaną na to środki po zliczeniu kwot wnioskowanych przez te z ROD, które w tym roku ubiegają się o dotacje po raz pierwszy.
I tak złożono wnioski o finansowanie następujących zadań:
- ROD im. B. Chrobrego – rozbudowa systemu monitoringu oraz urządzenie terenu ogólnego ROD;
- ROD im. Żeromskiego – utwardzenie dróg ogrodowych oraz czyszczenie rowów melioracyjnych;
- ROD „Kadzielnia” – remont ogrodzenia ROD;
- ROD im. S. Staszica – modernizacja sieci energetycznej ROD;
- ROD „Storczyk” – wykonanie odwodnienia ROD;
- ROD im. ks. P. Ściegiennego – modernizacja ogrodzenia ROD oraz instalacja monitoringu;
- ROD „Społem” – wykonanie sieci energetycznej oraz monitoringu ROD;
- ROD „Skałka” – wykonanie ogrodzenia ROD;
- ROD „Kwiaty Polskie” – sanitariaty w ROD;
- ROD „Narcyz” – remont ogrodzenia ROD;
- ROD „Magnolia” – przebudowa ogrodowej sieci energetycznej;
- ROD „Malina” – remont świetlicy ROD;
- ROD „Zacisze II” – wymiana szaf energetycznych;
- ROD „Zacisze I” – wykonanie monitoringu ROD.
W tym miejscu należy serdecznie podziękować Radzie Miasta Kielce za ponowne wsparcie dla kieleckich ROD. Dzięki dotacjom uda się usprawnić, poprawić jakość i estetykę oraz bezpieczeństwo na znakomitej większości miejskich rodzinnych ogrodów działkowych. Warto podkreślić, że ogrodnictwo działkowe cieszy się coraz większą popularnością, co jest widoczne w lawinowo rosnącej liczbie pytań o możliwość objęcia działki w dzierżawę. To z kolei oznacza, że takie tereny są coraz ważniejsze dla mieszkańców miasta, którzy szukają w nich dla siebie miejsca rekreacji i możliwości prowadzenia zdrowych upraw. Tym bardziej więc cieszy finansowe wsparcie Miasta, które przekłada się na dobro ogromnej rzeczy kielczan.
Anna Pańczyk
St. inspektor ds. terenowo – prawnych
Okręgu Świętokrzyskiego PZD