Tunel na działce – praktyczny poradnik część II

Od poprzedniej informacji o tunelu na działce mija właśnie miesiąc. Jakie prace zostały wykonane i jak wzrastają rośliny?

Pomidory i ogórki prowadzone są na sznurkach podwiązanych do drutów biegnących do żyłki rozciągniętej górą wzdłuż tunelu. Pomidory są pęsowane (oznacza to usuwanie pędów wyrastających w kątach liści – dwa razy w tygodniu) i prowadzone na jeden pęd.

Papryka i oberżyna zaś prowadzone są przy palikach. W papryce usuwa się pąki kwiatowe znajdujące się w kątach rozgałęzień pędów – zabieg ten zalecany jest do prawidłowego rozwoju i wzrostu papryki. Pomidory, papryka i oberżyna zasilane są co 7- 10 dni gnojówką z pokrzyw, naprzemiennie z roztworem Plantonu (do pomidorów i papryki). Ogórki natomiast zasilamy roztworem gnojówki z pokrzyw raz w tygodniu.

Pomidory obecnie kwitną na poziomie 1-2 gron, ogórki właśnie zaczęły plonowanie, a najwolniej rośnie oberżyna. Przy uprawie pomidorów najważniejsze jest obecnie to, aby kwiaty zostały zapylone i zawiązały owoce. Należy dbać o odpowiednią temperaturę w tunelu – nie może być zbyt wysoka, trzeba również intensywnie go wietrzyć. Zalecane jest też potrząsanie drutami, do których podwiązane są rośliny lub zanurzanie ich kwiatów w roztworze Betoksonu.

Poniżej przedstawiamy odmiany, które uprawiane są z powodzeniem od kilku lat, sprawdzone pod względem wysokiego plonowania i przede wszystkim walorów smakowych w konsumpcji i na przetwory.

Odmiany papryki:

– Dumas – pomidorowa, wczesna o bardzo grubych ściankach owoców;

– Kubista F- 1 – owoce pomarańczowe, kwadratowe o wadze ok. 190 g;

– Yolo Wonder – typ blok owoc o masie ok. 250 g.

Odmiany pomidorów:

– Cornabel F 1 – odmiana pod osłony, owoc w typie wydłużonej papryki, mięsisty i smaczny;

– Big Mama – wygląd owocu to duża śliwka, jest smaczny, idealny do krojenia w plasterki;

– VP1 F1 Pink King – owoc okrągły, malinowy, bardzo smaczny;

– Corazon – owoc kształtu sakiewkowatego, mięsisty, smaczny, bardzo plenny;

– pomidory koktajlowe po 1 sztuce Black Cherry i Tutti Frutti.

Odmiany ogórków:

– ogórki Saladin F1 długi sałatkowy;

– Brawo F1 – odpowiednie na ogórki małosolne, do bieżącej konsumpcji, jest bardzo plenny.

Odmiana oberżyny:

– oberżyna – Avan F1

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego

PZD w Kielcach