Świętokrzyskie Dni Działkowca 2018

Dni działkowca zawsze są okazją do zacieśniania więzi w środowisku, pochwalenia się owocami swej pracy na działce oraz wspólnej zabawy i świętowania. W Świętokrzyskiem tradycją jest już organizowanie dwóch uroczystości dożynkowych w największych ośrodkach ogrodnictwa działkowego w województwie – Kielcach oraz Ostrowcu Świętokrzyskim. Obie uroczystości gromadzą szerokie grono pasjonatów i sympatyków ogrodnictwa działkowego w regionie, łącząc się we wspólne obchody okręgowych dożynek.

Pierwsza część uroczystości odbyła się 15. sierpnia w stolicy regionu – Kielcach. Rozpoczęła ją oczywiście rokroczna Międzyogrodowa Wystawa Plonów. Ozdobne dożynkowe kosze z działkowymi warzywami, owocami i kwiatami wystawiło na Placu Katedralnym w Kielcach kilkanaście ogrodów. Wystawa cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta – obejrzało ją kilkaset osób, z których część z pewnością zaraziła się działkową pasją. Oprócz oglądania działkowych plonów zainteresowani mogli zapoznać się z historią ogrodnictwa działkowego w Polsce, zasadami działania PZD, a także uzyskać cenne porady ogrodnicze. Wystawa zakończyła się Mszą Świętą, podczas której modlono się w intencji działkowców i ich rodzin oraz poświęcono działkowe plony. Relację z tego wydarzenia przeprowadziło Radio Em Kielce.

Druga część uroczystości dożynkowych w Kielcach miała miejsce w dniu 25 sierpnia w Domu Działkowca ROD „Magnolia”. Tam, na mniej oficjalnych obchodach dożynek zebrali się działkowcy, ich rodziny i znajomi, zaprzyjaźnione Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pszczelarzy, przedstawiciele Okręgu Świętokrzyskiego PZD, a także zaproszeni goście, a wśród nich Zastępca Prezydenta Miasta Kielce Pan Czesław Gruszewski oraz Pani Danuta Brymerska – Dyrektor ds. Techniczno – Eksploatacyjnych Wodociągów Kieleckich S.A. Całość relacjonowana była przez TV Świętokrzyską. Nie zabrakło ciepłych słów kierowanych w stronę działkowców oraz wpływu ich pracy na wizerunek i ekologię miasta, a także obietnic dotyczących dalszego wsparcia dla rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych ze strony miejskich władz. Wszyscy zebrani znakomicie bawili się przy zastawionych stołach aż do późnych godzin wieczornych.

Będące częścią Dożynek Świętokrzyskich uroczystości w drugim co do wielkości ośrodku ogrodnictwa działkowego w województwie – Ostrowcu Świętokrzyskim – odbyły się 19. sierpnia. Także i tutaj mieszkańcy miasta i okolic mogli podziwiać Międzyogrodową Wystawę Plonów. Swoje kosze wystawiły wszystkie z 11 ostrowieckich ROD. Nie zabrakło owoców, warzyw, kwiatów, ale i własnoręcznie wykonanych ozdób w postaci słomianych figurek. Po uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji działkowców i ich rodzin, uroczystości przeniosły się do świetlicy przy ROD 1. Maja w Ostrowcu Św. Pojawili się na nich przedstawiciele lokalnych władz – Prezydent Miasta Pan Jarosław Górczyński wraz ze swym Asystentem, którzy na ręce prezesów ROD przekazali okolicznościowe upominki dla ogrodów. Obecny był również Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Pan Grigor Szaginian. Zjawił się także przedstawiciel firmy ogrodniczej Medax, Pan Leszek Kozioł, która zasponsorowała ostrowieckim ogrodom dożynkowe prezenty. Uroczystości zrelacjonowane zostały przez portal internetowy ostrowiecnews.pl. Biesiada oraz tańce, stanowiące zwieńczenie uroczystości, trwały aż do wieczora.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD