Stanowisko przewodniczących komisji rewizyjnych ROD z województwa świętokrzyskiego w sprawie projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane

         Rodzinne Ogrody Działkowe to piękna, ponad wiekowa tradycja, z której dobrodziejstw czerpie ponad milion polskich rodzin. Większość z nas, działkowców, szuka na działce wytchnienia od codziennych trosk, radości z obcowania z naturą i aktywności wśród kwiatów na świeżym powietrzu. To są właśnie fundamentalne funkcje, jakie pełnią ROD już od pokoleń.

         Wiele razy w naszej historii musieliśmy bronić tereny ROD przed zakusami przeróżnych środowisk, które dążyły do ich likwidacji, zmiany przeznaczenia, przejęcia terenów. Dlatego uczuleni jesteśmy na wszelkie sytuacje, które mogą stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla ogrodnictwa działkowego. W tym momencie uważnie obserwujemy proces legislacyjny nad projektem nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Znalazły się tam bowiem przepisy, które pozwalają na uproszczoną legalizację samowoli budowlanych, które powstały przed ponad dwudziestu laty. Zaistniała więc obawa, że mogą one objąć również ponadnormatywne altany, które znajdują się na terenach ROD. Budowane przez ludzi, którzy nie rozumieją idei ogrodnictwa działkowego, świadomie łamali i łamią przepisy prawa, traktując działkę jako miejsce do zamieszkiwania – działając na szkodę całej społeczności uczciwych działkowców.

         Na szczęście po pracach nad ustawą prowadzonych w Senacie, do Sejmu trafił projekt zawierający rządową poprawkę, będącą wynikiem intensywnych działań Krajowego Zarządu PZD oraz licznych głosów płynących od całego działkowego środowiska. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni i liczymy, że Sejm przyjmie ustawę właśnie w takim kształcie. Poprawka zakłada bowiem wyłączenie terenów rodzinnych ogrodów działkowych i zlokalizowanych na nich budowli spod możliwości przeprowadzenia uproszczonej legalizacji. Pozwoli to na zachowanie funkcji i celów ROD i stanowić będzie gwarancję ich zachowania w znanym wszystkim kształcie. Będzie też sygnałem dla wszystkich osób łamiących prawo, że nie ma żadnego przyzwolenia na takie praktyki, zaś dla zarządów wszystkich ROD – że warto walczyć o stosowanie przepisów przez działkowców.

Przewodniczący

ogrodowych komisji rewizyjnych

województwa świętokrzyskiego

Kielce, dn. 12.02.2020 r.