Okres zimowy warto wykorzystać celem przygotowań działki w ROD do nowego sezonu uprawowego.
- Jeżeli planujemy część rozsad i sadzonek potrzebnych do naszych upraw wyprodukować we własnym zakresie, należy pamiętać o zakupie dobrej jakości substratu do wysiewu i produkcji rozsad. Winien on posiadać odpowiednią strukturę wraz ze startową dawką składników mineralnych.
- Zaopatrujemy się w odpowiednie pojemniki do wysiewu nasion, pikowania siewek i przesadzania rozsad w trakcie ich wzrostu. Posiadane pojemniki czyścimy i pamiętamy o ich dezynfekcji.
- W sklepach i marketach ogrodniczych kupujemy nasiona, które wcześniej przygotowaliśmy w postaci listy potrzebnych gatunków i odmian. Niestety często daje się zauważyć praktyka, iż działkowcy kupują za dużą ilość nasion w stosunku do planowanej powierzchni uprawy. Ilość potrzebnych nasion na m² danego gatunku, jest często podawany w wydawnictwach „działkowca”. Winniśmy wybierać nasiona dobrych, polecanych odmian o dużych walorach smakowych. Jeśli to tylko możliwe, wybieramy odmiany heterozyjne, cechujące się wyższą, wyrównaną plennością i zwiększoną odpornością na choroby. Warto wybierać do uprawy pojawiające się na rynku nowe odmiany. Mają one zwykle lepsze parametry plonowania i jako nowe są z reguły bardziej odporne na choroby.
- Mamy sporo czasu aby dobrze przemyśleć i rozplanować, co na jakich grządkach swojej działki będziemy siać i sadzić, stosując zasadę zmianowania upraw.
- Należy zapoznać się ze środkami ochrony roślin, które są aktualnie na rynku i ich zastosowanie mw zakresie ochrony poszczególnych gatunków (wybierajmy te o szerokim spektrum działania – zapobiegające dużej gamie chorób i z krótkim okresem karencji). Zwracajmy szczególną uwagę na środki ekologiczne.
- W domu dbamy o zapewnienie sobie zielonych dodatków do potraw, pędząc szczypiorek, cebulę, korzenie pietruszki na natkę. Możemy także we własnym zakresie przygotowywać kiełki różnych gatunków warzyw.
- Jeżeli wcześniej przygotowaliśmy do pędzenia cebulki roślin ozdobnych, to można obecnie przynosić je do mieszkań i po 2-3 tygodniach będą one zdobić pomieszczenie oraz przypominać, że niedługo przyjdzie upragniona wiosna i rośliny te zakwitną już na naszych działkach. To samo możemy zrobić np. z pędami forsycji.
- Obecny zimowy czas jest także właściwym aby zapoznać się z wydawnictwami ogrodniczymi, zwłaszcza wydawnictwa „działkowiec”. Ciekawa, aktualna literatura, pozwoli dobrze przygotować się na nowy sezon działkowy, a dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dobrymi plonami, zaś czas spędzony na działce będzie skutkował także udanym wypoczynkiem i rekreacją.
Edward Galus
Prezes Okręgu Świętokrzyskiego
PZD w Kielcach







