Przed sezonem uprawowym na działce

Okres zimowy warto wykorzystać celem przygotowań działki w ROD do nowego sezonu uprawowego.

  1. Jeżeli planujemy część rozsad i sadzonek potrzebnych do naszych upraw wyprodukować we własnym zakresie, należy pamiętać o zakupie dobrej jakości substratu do wysiewu i produkcji rozsad. Winien on posiadać odpowiednią strukturę wraz ze startową dawką składników mineralnych.
  2. Zaopatrujemy się w odpowiednie pojemniki do wysiewu nasion, pikowania siewek i przesadzania rozsad w trakcie ich wzrostu. Posiadane pojemniki czyścimy i pamiętamy o ich dezynfekcji.
  3. W sklepach i marketach ogrodniczych kupujemy nasiona, które wcześniej przygotowaliśmy w postaci listy potrzebnych gatunków i odmian. Niestety często daje się zauważyć praktyka, iż działkowcy kupują za dużą ilość nasion w stosunku do planowanej powierzchni uprawy. Ilość potrzebnych nasion na m² danego gatunku, jest często podawany w wydawnictwach „działkowca”. Winniśmy wybierać nasiona dobrych, polecanych odmian o dużych walorach smakowych. Jeśli to tylko możliwe, wybieramy odmiany heterozyjne, cechujące się wyższą, wyrównaną plennością i zwiększoną odpornością na choroby. Warto wybierać do uprawy pojawiające się na rynku nowe odmiany. Mają one zwykle lepsze parametry plonowania i jako nowe są z reguły bardziej odporne na choroby.
  4. Mamy sporo czasu aby dobrze przemyśleć i rozplanować, co na jakich grządkach swojej działki będziemy siać i sadzić, stosując zasadę zmianowania upraw.
  5. Należy zapoznać się ze środkami ochrony roślin, które są aktualnie na rynku i ich zastosowanie mw zakresie ochrony poszczególnych gatunków (wybierajmy te o szerokim spektrum działania – zapobiegające dużej gamie chorób i z krótkim okresem karencji). Zwracajmy szczególną uwagę na środki ekologiczne.
  6. W domu dbamy o zapewnienie sobie zielonych dodatków do potraw, pędząc szczypiorek, cebulę, korzenie pietruszki na natkę. Możemy także we własnym zakresie przygotowywać kiełki różnych gatunków warzyw.
  7. Jeżeli wcześniej przygotowaliśmy do pędzenia cebulki roślin ozdobnych, to można obecnie przynosić je do mieszkań i po 2-3 tygodniach będą one zdobić pomieszczenie oraz przypominać, że niedługo przyjdzie upragniona wiosna i rośliny te zakwitną już na naszych działkach. To samo możemy zrobić np. z pędami forsycji.
  8. Obecny zimowy czas jest także właściwym aby zapoznać się z wydawnictwami ogrodniczymi, zwłaszcza wydawnictwa „działkowiec”. Ciekawa, aktualna literatura, pozwoli dobrze przygotować się na nowy sezon działkowy, a dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dobrymi plonami, zaś czas spędzony na działce będzie skutkował także udanym wypoczynkiem i rekreacją.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego

PZD w Kielcach