Kwitnące chryzantemy jesienią zdobią działki

Mało jest roślin, które kwitną do późnej jesieni. Chryzantemy należą do tych, które inicjują pąki i zaczynają kwitnąć, jeżeli długość dnia się skraca (końcówka lata i jesień). Istnieje duży wybór odmian pod względem terminu kwitnienia – od końca sierpnia do listopada, po względem kolorystyki – od kwiatów białych poprzez żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, bordowe i dwubarwne, a także ze względu na wielkość kwiatów – chryzantemy mogą być drobnokwiatowe, o średniej i dużej wielkości pojedynczych kwiatów. Polecam zastosowanie ich jako kwitnące kępy na rabacie lub na kwiaty cięte do wazonów, gdzie utrzymują świeżość przez ponad dwa tygodnie. Można też, w początkach kwietnia, całe rośliny z odmian drobnokwiatowych przesadzać do doniczek i stawiać na tarasach lub balkonach, gdzie będą ozdobą przez ponad 6 tygodni. Działkowcy do swojej uprawy powinni wybierać przede wszystkim odmiany dobrze zimujące.

Warunki uprawy chryzantem na działce.

Stanowisko słoneczne, gleba żyzna lub systematycznie nawożona w trakcie wzrostu, gdyż są to rośliny o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe i takie właśnie warunki powinniśmy im zapewnić, aby kępy się rozrosły i zawiązały dużo pąków kwiatowych. W trakcie uprawy należy też zapewnić chryzantemom stałą wilgotność podłoża. Ważnym zabiegiem w trakcie wzrostu jest co najmniej dwukrotne uszczknięcie roślin w celu ich rozkrzewienia, nie powinniśmy jednak robić tego później niż do końca czerwca, aby nie opóźnić zbytnio kwitnienia.

Należy pamiętać, że chryzantemy są roślinami, które na jednym miejscu nie powinny rosnąć dłużej niż 2-3 lata. Wymagają one częstego przesadzania na nowe i odnawiania przez podział oraz ukorzenianie wyrastających wiosną sadzonek, co jest łatwe – szybko się ukorzeniają.

Na okres zimy zabezpieczamy rosnące na naszych rabatach chryzantemy suchymi liśćmi i stroiszem – gałązkami drzew iglastych. Sadźmy więcej tych roślin na rabatach kwiatowych działek, ponieważ nie są one trudne w uprawie, mają szerokie zastosowanie i mogą długo jesienią zdobić nasze działki, zaś w wazonach – mieszkania, co pięknie przedstawiają dołączone zdjęcia.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD

w Kielcach