Konkurs fotograficzny kwiatów lilii

W tradycji Okręgu Świętokrzyskiego PZD była coroczna wystawa kwiatów lilii w Kieleckim Centrum Kultury w drugi weekend miesiąca lipca. Wystawy (w tym roku planowana była 35-ta) cieszyły się dużym zainteresowaniem działkowców, którzy chętnie dostarczali okazy tych roślin do prezentacji i brali udział w konkursie na najładniejszą lilię.

Mieszkańcy Kielc rokrocznie licznie odwiedzali wystawę, podziwiając piękno zaprezentowanych okazów roślin oraz upajając się ich wyjątkowym zapachem. Zwiedzający często fotografowali się na ich tle. W roku bieżącym z uwagi na fakt, że planowana wystawa nie mogła się odbyć z powodu panującej pandemii, Okręg ogłosił konkurs dla działkowców na zdjęcia najpiękniejszych lilii ze swoich działek. 

Działkowcy odpowiadając na ogłoszenie, chętnie przedstawiają swoje okazy kwiatów lilii na fotografiach przesyłanych elektronicznie do biura Okręgu. Z materiału tego jasno wynika, że na działkach  uprawiane są różne gatunki i odmiany lilii, a sami użytkownicy wkładają dużo trudu, aby mieć wspaniałe okazy tych kwiatów.  Działkowcy na swoich działkach posiadają wiele nowych odmian tych roślin o ciekawych kształtach kwiatów i kolorystyce. Spora część z zaprezentowanych w materiale zdjęciowym odmian, często przerasta wzrost użytkownika działki.

Zastosowanie lilii jest bardzo szerokie. Mogą być one sadzone w założeniach ogrodowych, na rabatach, niskie zaś odmiany do pojemników na tarasy i balkony. Kwiaty cięte wykorzystywane są powszechnie we florystyce do wiązanek i bukietów w wazonach. W Japonii cebule lilii mają  zastosowanie jako jadalne warzywo. W uprawie jest obecnie około 10 tysięcy różnych odmian lilii o zróżnicowanych terminach kwitnienia (od czerwca do września), różnorodnej kolorystyce, wielkości kwiatów oraz wysokości samych roślin. Jak widać, jest zatem w czym wybierać.

Uprawiajmy lilie na działkach aby móc podziwiać piękno i wyjątkowy charakter tych kwiatów!

                                      Edward Galus

                                      Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD