Jak należy postępować, aby kłącza konwalii zakwitły nam zimą w domu?

Kwiaty konwalii choć niepozorne, ale za to pięknie pachnące, w okresie ich naturalnego kwitnienia w maju są chętnie nabywane.

Odpowiednio postępując z kłączami można ich kwiaty mieć także w innym okresie. Późną jesienią lub zimą, kiedy grządka z nimi jest niezamarznięta należy wykopać kłącza konwalii. Następnie wysortować je, wybierając do przyspieszonego kwitnienia, te które mają pąki grube i tępo zakończone, bo w nich są zawiązki kwiatów. Pąki cienkie i ostro zakończone wydadzą tylko liście. Do czasu rozpoczęcia przyspieszania kwitnienia kłącza powinny być przechowywane w ciemnym, chłodnym miejscu i przysypane wilgotnym torfem. Chcąc otrzymać kwitnące kwiaty konwalii sadzimy do doniczki o średnicy 10 cm około 10 kłączy długości 10 cm z wyselekcjonowanymi pączkami. Następnie przysypujemy je 2 cm warstwą torfu, podlewamy, stawiamy w ciepłym miejscu i przykrywamy odwróconą pustą doniczką, ponieważ musimy zapewnić roślinie ciemność oraz przestrzeń na wyrastające pędy. Od czasu do czasu sprawdzamy,
czy nie jest zbyt sucho i w razie konieczności podlewamy. Po około 10 dniach, gdy pędy będą miały 8-10 cm zdejmujemy przykrycie i udostępniamy roślinom światło.

Jeżeli chcemy, aby konwalie, jak najdłużej kwitły, powinny stać w najchłodniejszym miejscu mieszkania.