Działka przed sezonem uprawowym

Okres zimowy możemy wykorzystać na przygotowanie się do nadchodzącego sezonu – prowadzenia upraw na działkach. Dobre doświadczenia w uzyskaniu wysokich i dorodnych plonów z ubiegłego roku, możemy powtórzyć w roku bieżącym. Określmy błędy w uprawie i ochronie roślin, aby nie popełnić ich w tegorocznych uprawach.

W miejscu tym należy pamiętać, że chorobom roślin zapobiegamy także przez odpowiednie warunki uprawy i nawożenia danego gatunku. Wilgotna, ciepła pogoda, sprzyja porażeniu ich przez choroby. Zabiegi ochrony (opryski odpowiednim środkiem) wykonujemy przed pojawieniem się objawów lub w bardzo początkowym okresie. Rośliny porażone przez choroby są z reguły już nie do uratowania i uprawę należy zlikwidować. Nieco inaczej jest ze szkodnikami, które z reguły zwalczamy po pojawieniu się ich na roślinie. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować (przeglądać) uprawiane na działce rośliny i reagować na czas.

Następnym, często obserwowanym błędem w uprawie warzyw na działkach jest nieprzestrzeganie zmianowania roślin. Tu zalecałbym prowadzenie notatnika, a w nim szkicu, w którym miejscu na działce w danym roku posadziliśmy lub wysialiśmy dany gatunek warzywa. Nie powinniśmy sadzić na tym samym miejscu danego warzywa częściej niż co 3-4 lata.

Pamiętajmy także, że różne gatunki warzyw mają różne wymagania nawozowe – potrzebują dużo składników pokarmowych, aby wydać odpowiedni plon np: dynia, cukinia, ogórki, selery. Trochę mniejsze wymagania pokarmowe mają pomidory, marchew, pietruszka, buraki ćwikłowe, po których możemy uprawiać fasole, groch czy bób.

Gatunki warzyw z pierwszej grupy dobrze reagują również na nawożenie organiczne – obornik naturalny czy suszony, nawozy zielone przed uprawą czy kompost. Należy pamiętać natomiast, że nie uprawia się warzyw korzeniowych bezpośrednio po nawiezieniu grzędek obornikiem.

Kolejnym elementem niezbędnym do osiągnięcia udanych plonów jest posadzenie odpowiedniej jakości rozsady i wysianie dobrej jakości nasion odpowiedniej odmiany.

Udając się na zakupy do sklepu ogrodniczego powinniśmy wcześniej spisać ile i jakich gatunków sadzonki oraz jakie nasiona roślin chcemy nabyć. Dane odnośnie ilości sztuk określonych gatunków warzyw na m² lub gramów nasion na m², są często publikowane w miesięczniku „działkowiec”.

Nasiona sprzedawane są w różnej formie. Można kupić zaprawione przed chorobami siewki. Otoczkowane ułatwią nam równomierny wysiew. W otoczce znajdziemy też często środki przeciw chorobom przy wschodach, jak i nawozy startowe do wzrostu roślin. Nasiona na taśmie zaś zapewniają odpowiednią ich rozstawę (ilość roślin na metrze bieżącym) i uwolnią nas od uciążliwej przerywki w zakresie nadmiaru roślin po wschodach.

Warto również kupować do swoich upraw nasiona odmian heterozyjnych (przy nazwie odmiany znajduje się oznaczenie F1). Mimo, iż są droższe, uzyskamy z nich wyższe plony. Będą one dobrej jakości i z reguły o większej odporności na choroby.

Właściwa uprawa roślin wymaga stałego uzupełniania wiedzy. Należy pamiętać, że stale wchodzą nowe metody upraw, nowe odmiany, a nawet gatunki roślin. Całości uzupełniają nowe nawozy czy ekologiczne środki ochrony roślin.

Czas przed sezonem uprawowym warto również wykorzystać na zapoznanie się i przypomnienie sobie różnych artykułów i zaleceń uprawowych, publikowanych w wydawnictwach Związkowych tj. „działkowcu” czy „Moim ogródku”, jak również w różnych broszurach wydawanych przez wydawnictwo „działkowiec”.

Wiedza tak zdobyta, pozwoli nie popełniać błędów w uprawach i przez to osiągnąć odpowiedniej ilości oraz wysokiej jakości plony. Całości dopełni trudne do przecenienia zadowolenie z prowadzonych upraw i osiągniętych efektów.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD w Kielcach

Zdjęcia:

1. Życzę zbioru takich plonów

2. Nasiona zaprawione, otoczkowane i na taśmie

3. Nasiona odmian heterozyjnych

4 i 5. Bogaty wybór gatunków i odmian