Tunel na działce – najprzyjemniejszy czas uprawy, czyli zbiór plonów –praktyczny poradnik część III – podsumowanie i uwagi

Od ostatniej części naszego poradnika minęły już dwa miesiące. Co się przez ten czas wydarzyło?

Ogórki plonowały obficie, ale krótko, ponieważ nie prowadzono na nich ochrony przeciw chorobom i niestety zostały porażone.  Gdy więc ogórki zaczęły plonować w gruncie, ich tunelowa uprawa na bieżące spożycie została zlikwidowana.

Bardzo obficie zawiązane są owoce na papryce – pierwsze zaczęły dojrzewać na odmianie Dumas, następnie Yolo Wonder i obecnie Kubista F1. Papryki służą do bieżącej konsumpcji, są też przeznaczane na przetwory. W trakcie uprawy pojawiła się mszyca, którą zlikwidowano poprzez dwukrotny oprysk Agricole – o „0” okresie kadencji. Należy pamiętać, aby w trakcie zabiegu bardzo dokładnie pokryć roztworem wierzchnią i spodnią powierzchnię liścia.

Oberżyna – dobrze wiąże owoce i plonuje. W poprzednich latach zdarzało się często zjawisko opadania zawiązków, co na szczęście nie ma miejsca w tym roku.

Pomidory słabo wiązały owoce bez wspomagania (czytaj część II). Należało także prowadzić częściową ochronę przeciw chorobom grzybowym, ponieważ sprzyjały im zewnętrzne warunki pogodowe. Przeprowadzono oprysk Miedzianem i Signum. Prowadzi się usuwanie liści do wyrośniętego grona owoców, gdyż poprawia to zarówno przewietrzanie tunelu, jak i zdrowotność roślin. Pomidory ogłowiono, czyli uszczknięto rosnące pędy nad dwoma liśćmi ostatnio zawiązanych zawiązków – pozwala to dorosnąć i dojrzeć owocom zawiązanym na ostatnich 5 gronach.

Z innych zabiegów pielęgnacyjnych na pomidorach należy pamiętać o równomiernej wilgotności podłoża w uprawie, gdyż jej wahania (przemiennie sucho i obfite podlanie) mogą powodować pękania dojrzewających owoców pomidorów. Niektóre odmiany są bardzo wrażliwe na to zjawisko.

W celu zaś zapobiegnięcia chorobie fizjologicznej – suchej zgniliźnie wierzchołkowej owoców – zarówno u papryki, jak i pomidorów opryskano rośliny oraz jednokrotnie zastosowano przy podlewaniu Vapnowit.

Z obserwacji uprawy wynika, że najobficiej w tym roku owocują odmiany pomidorów Corazon i Cornabel. Przy wejściu do tunelu dobrze plonuje koktajlowa Black Cherry, która jest bardzo chętnie konsumowana i chwalona za jej smak. Z kolei przy wyjściu z tunelu ładnie owocuje odmiana koktajlowa Tutti Frutti o słodkich owocach, chętnie spożywanych przez dzieci.

Owoce pomidorów i papryki są zbierane w fazie zapalonej, co pozwala szybciej  dojrzewać następnym owocom. Pełnię dojrzewania i osiągnięcia właściwej barwy owocu danej odmiany, rośliny te osiągają w altance po 3 – 4 dniach od zbioru.

Mimo, że w uprawę tunelową warzyw trzeba włożyć trochę trudu i pracy, to z pewnością warto, aby cieszyć się własnymi smacznymi owocami do bieżącego spożycia oraz na przetwory.

                                    Edward Galus

                                    Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD