Rośliny retro część 2

W pierwszej części artykułu „Rośliny retro” przedstawiłem byliny kwitnące w drugiej połowie kwietnia i w maju. W części drugiej natomiast krótko zaprezentuję byliny kwitnące w czerwcu i w lipcu.

Dzwonek brzoskwiniolistny

Bylina z rodziny dzwonkowatych . Rośliny osiągają wysokość 60-100 cm i mają rzadko rozgałęzione łodygi. Liście są lancetowate, kwiaty zaś dzwonkowate i zebrane w luźne grona o kolorze jasnoniebieskim lub białym. Pojawiają się w czerwcu i lipcu. Najlepiej rozmnażać ten gatunek dzwonków z nasion wysianych w czerwcu i wysadzonych na miejsce stałe we wrześniu.

Zastosowanie do tworzenia grup bylinowych, kwiaty ścięte utrzymują się w wazonie 5 do 7 dni.

Szałwia pospolita

Bylina rozrastająca w kępy wysokości 30-50 cm, o wydłużonych liściach

długości do 10-12 cm. Posiads kłosowate kwiatostany o fioletowo-niebieskiej barwie. Roślina miododajna dla pszczół i motyli. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne. Należy usunąć przekwitłe kwiatostany, co zachęci ją do ponownego zakwitu.

Rozmnażanie przez podział kęp wiosną lub jesienią, ukorzenie sadzonek

pędowych w maju lub wysiew nasion w marcu i wysadzanie siewek do gruntu w maju.

Wiesiołek krzewiasty

Bylina do 60 cm wysokości. Lubi stanowisko słoneczne o żyznym, dość wilgotnym podłożu. Ozdobą są intensywnie żółte kwiaty, długo kwitnące i kontrastujące z intensywnie zielonymi liśćmi. Rozmnażanie przez podział roślin lub wysiew nasion. Zastosowanie na rabaty w kompozycjach z kwitnącymi w tym czasie bylinami, o kontrastujących kolorach kwiatów np. z szałwią.

Przywrotnik ostroklapowy

Rośliny do 50 cm wysokości, liście jasnozielone, dłoniastowrębne, kwiaty zaś zebrane w wiechowate kwiatostany o kolorze zielonożółtym, seledynowym.

Roślina kwitnie w okresie czerwiec- lipiec. Przywrotnik dobrze rośnie na glebach próchnicznych, wilgotnych, choć znosi też okresowe susze. Rozmnażanie głównie przez podział roślin, możliwe też przez ukorzenianie sadzonek pędowych wiosną.

Zastosowanie jako roślina okrywowa, nadaje się do sadzenia w większe grupy, także do bukietów jako tzw. przybiórka czyli przybranie, uzupełnienie bukietu czy kompozycji roślin.

Firletka smółka różowa

Jest to bylina z rodziny goździkowatych o wysokości do 50 cm. Posiada liście podłużne, trawiaste, do 10 cm długości. Pędy zakończone są wiechowatymi kwiatostanami z licznymi, intensywnie różowymi- karminowymi kwiatami.

Wymaga stanowiska słonecznego i gleb przepuszczalnych. Rozmnażanie roślin przez podział po kwitnieniu lub z nasion przez wysiew wiosną i wyprodukowanie rozsad, które zakwitną w przyszłym roku.

Zastosowanie jako roślina rabatowa, na kwiaty cięte. Nadaje się też do ogródków skalnych

Tojeść kropkowana

Wysokość roślin 60- 100 cm. Pędy proste, mało rozgałęzione, liście lancetowate i umieszczone w okółku po 3-4. Kwiaty złoto-żółte, osadzone w kątach liści.

Tojeść wymaga gleb wilgotnych i stanowiska słonecznego.

Rozmnażanie przez podziemne rozłogi, lub podział roślin wczesną wiosną czy późną jesienią.

Zastosowanie do tworzenia grup ogrodowych, polecana jest do nasadzeń w ogrodach naturalistycznych. Ze względu na trwałość kwiaty są dobre na bukiety. Należy pamiętać, że jest to roślina bardzo ekspansywna, szybko się rozrasta i zajmuje sporą powierzchnię terenu.

Edward Galus

Prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZD