Prace na działce w październiku i listopadzie

Wykopujemy bulwy dalii begonii oraz kłącza kanny (pacioreczników) Październik to najlepszy okres do nasadzeń drzew i krzewów owocowych – wybieramy odmiany na podkładkach karłowych, o dużych walorach smakowych dojrzewające latem i jesienią. Dołek pod nasadzenia zaprawiamy kompostem lub obornikiem z nawozów mineralnych stosujemy potasowo-fosforowe po posadzeniu podlewamy i usypujemy kopczyk.
Nie przycinamy żadnych pędów w tym okresie, dopiero wiosną.
W tym czasie sadzimy róże i inne krzewy liściaste – po posadzeniu formujemy wokół nich kopczyk 30-40 cm. W razie suszy rośliny iglaste i liściaste zimozielone podlewamy.
Można jeszcze wysadzać cebulki tulipanów i lilii.
Z części warzywnej działki wykopujemy warzywa korzeniowe, rzepowate, zbieramy liściowe, kapustne z wyjątkiem kapusty brukselki i jarmużu. Sadzimy ząbki czosnku odmian zimowych.
Liście jabłoni i gruszy opryskujemy 5% roztworem mocznika, przyspieszy to ich rozkład i uniemożliwi przetrwanie zarodników grzybowych do wiosny. Systematycznie grabimy liście z trawników – pozostawione gnijąc niszczyłyby murawę, możemy je odpowiednio przekompostować. Rozpoczynamy przekopywanie działki na zimę – w ostrą skibę, wzbogacamy glebę w obornik, kompost, jeżeli jest zbyt kwaśna – ma niskie pH stosujemy wapno tlenkowo-magnezowe w ilości 0,5 do 2 kg na 10 m2 (nie łączymy nawożenia obornikiem z wapnowaniem).
W listopadzie można przesadzać kłącza konwalii na nowe miejsca, kłącza z pąkami trzyletnimi (grube, tępo zakończone ) można przeznaczyć do przyspieszania kwitnienia konwalii w okresie zimy.
Nie spieszymy się z zimowym okrywaniem roślin , robimy to dopiero po kilku przymrozkach, pod koniec miesiąca, dobre materiały do ściółkowania to torf, kora- warstwa około 5 cm (miejsca z wysadzonymi roślinami cebulowymi). Do owijania, okręcania stosujemy materiały przepuszczające powietrze- agrowłókninę, jutę lub maty słomiane.