POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW

Okręg Świętokrzyski w Kielcach

Działki Kielce
Jak zostać działkowcem


po pierwsze Wybierz rodzinny ogród działkowy i sprawdź wolne działki!

         Znajdź w okolicy swojego miejsca zamieszkania rodzinny ogród działkowy. Podejmij decyzję, czy chcesz posiadać działkę w ogrodzie podmiejskim, znajdującym się w granicach administracyjnych miasta, czy w ogrodzie podmiejskim, który znajduje się na terenach bardziej odległych, poza granicami miasta. Weź pod uwagę możliwości łatwego dojazdu do działki od swojego miejsca zamieszkania.

po drugie Skontaktuj się z Rodzinnym Ogrodem Działkowym, który wybrałeś!

         W każdym rodzinnym ogrodzie działkowym funkcjonuje Zarząd ROD. Na tablicy informacyjnej znajdującej się najczęściej przy wejściu do ogrodu, na bramie, furtce lub na domu działkowca znajdziesz godziny urzędowania Zarządu ROD, który udzieli wszelkich aktualnych informacji dotyczących wolnych, nieużytkowanych działek w ogrodzie.








po trzecie Dokonaj wszelkich formalności z Zarządem ROD,
celem uzyskania członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki.





         W Zarządzie ROD, jako osoba ubiegająca się o nadanie członkostwa Związku i prawa użytkowania działki, złóż podanie i wypełnioną deklarację członkowską, według wzoru ustalonego przez Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, udostępnionego przez Zarząd ogrodu.

         Zarząd ROD przed podjęciem uchwały o nadaniu członkostwa PZD i prawa użytkowania działki, skieruje Ciebie jako osobę zainteresowaną na szkolenie dla kandydatów na działkowców, organizowane przez Okręgowy Zarząd Świętokrzyski PZD w Kielcach.

         Szkolenia dla kandydatów na działkowców odbywają się w każdy ostatni czwartek i piątek miesiąca w siedzibie OZŚ PZD w Kielcach przy ul. Bohaterów Warszawy 4 od godz. 16.00, z tym jednakże zastrzeżeniem, że ilość osób zgłoszonych do przeszkolenia będzie wynosić minimum 20 osób.

         Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące szkoleń kandydatów na działkowców możesz od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 zadzwonić pod numery telefonów: 41 34-110-56 lub 41 34-23-669.

         Jeżeli jako osoba ubiegająca się o nadanie członkostwa PZD i prawa użytkowania działki w ROD dokonałeś wszystkich formalności, Zarząd ROD podejmie uchwałę o nadaniu Tobie członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki, według złożonej przez Ciebie wcześniej deklaracji członkowskiej.

         Na podstawie uchwały przyznającej członkostwo PZD i prawo użytkowania działki, Zarząd ROD doręczy Tobie jako nowemu członkowi PZD, Decyzję przydziału działki.

         W sytuacji, gdy w wybranym przez Ciebie rodzinnym ogrodzie działkowym nie ma obecnie działki nieużytkowanej, również możesz złożyć w Zarządzie ROD podanie i deklarację członkowską i poczekać do momentu zwolnienia się działki.

po cywarte Dokonaj wszelkich niezbędnych opłat

         Po podjęciu przez Zarząd ROD uchwały o przyjęciu w poczet członków PZD i przydzieleniu działki wpłać na rachunek bankowy ROD lub w kasie ogrodu wpisowe i opłatę inwestycyjną, w wysokości podanej przez Zarząd ogrodu.

         Do 31 maja każdego roku masz obowiązek uiszczenia składki członkowskiej, opłaty na rzecz ogrodu oraz innych opłat wynikających z regulaminu ROD, a uchwalonych przez walne zebranie, będące najwyższym organem samorządu Polskiego Związku Działkowców w rodzinnym ogrodzie działkowym, w terminach ustalonych przez ten organ.

Charakterystyka wszelkich niezbędnych opłat:

w p i s o w e to jednorazowa wpłata, której wysokość jest ustalana przez Krajową Radę PZD; podlega ona następującemu podziałowi:

         - 20% wpisowego przeznaczane jest na Fundusz Oświatowy ROD,

         - 60% na Fundusz Oświatowy Okręgowego Zarządu PZD,

         - 20 % na Fundusz Oświatowy Krajowej Rady PZD.



         Wpisowe ustalone przez Krajową Radę PZD wynosi od zł. 120,00 do zł. 300,00 złotych, ale Okręgowy Zarząd na obszarze swojego działania określa wysokość wpisowego w ROD, kierując się wielkością miast, statusem ROD, stanem ich zagospodarowania, a także wielkością działek.

         Wpisowe poprzez Fundusz Oświatowy przeznaczone jest na wdrażanie wiedzy poprzez szkolenia, odpowiednią literaturę fachową i działalność instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej.

         Każdy nowy członek Związku ma prawo i obowiązek uczestniczenia w szkoleniu kandydatów na działkowców obejmującym swym zakresem podstawowe zagadnienia z prawa związkowego (ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, statut Polskiego Związku Działkowców i regulamin ROD) oraz w zakresie wiedzy ogrodniczej.

Każdy nowy członek Polskiego Związku Działkowców otrzymuje:

         - bezpłatnie przez 1 rok (12 numerów) miesięcznika "działkowiec",
           który jest szczególnym pismem ogrodniczym dostępnym na rynku
           dostosowanym treścią do potrzeb działkowców.

         - ustawę o ROD z 8 lipca 2005 roku, statut Polskiego Związku Działkowców
           i regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego w formie małej,
           zielonej książeczki "Prawo w PZD".

         Każdy członek PZD ma prawo korzystać z literatury ogrodniczej, będącej w posiadaniu Zarządu ROD oraz z porad społecznego instruktora ogrodniczego.

s k ł a d k a   c z ł o n k o w s k a uiszczana jest przez każdego użytkownika działki corocznie, do 31 maja, zgodnie z § 15 ust. 1 pkt. 7 statutu PZD.

         Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców ustaliła na rok 2012 składkę członkowską w wysokości 19 gr. od 1 m² powierzchni działki.

o p ł a t a   i n w e s t y c y j n a ustalana jest każdego roku przez Zarząd ROD, który przyjmuje jako podstawę wartość infrastruktury w ogrodzie będącej wspólną własnością ogrodu wytworzoną wysiłkiem pracy i środków finansowych dotychczasowych członków.

         Zgodnie z instrukcją Krajowej Rady PZD, przy ustalaniu opłaty inwestycyjnej należy się kierować wartością środków trwałych istniejących w ROD w przeliczeniu na jedną działkę - jest to wkład wnoszony przez użytkownika działki na Fundusz Rozwoju ROD, z którego finansowana jest przez ROD rozbudowa i modernizacja infrastruktury, urządzeń i obiektów w rodzinnym ogrodzie działkowym.

po piąte Dokonaj wszelkich rozliczeń z poprzednim użytkownikiem działki.

         Jako nowy użytkownik działki spoczywa na Tobie obowiązek rozliczenia się z poprzednim użytkownikiem tej działki z nasadzeń i naniesień, które stanowiły jego własność. Jeżeli rozliczenie to nastąpiło bezpośrednio pomiędzy Tobą jako nowym użytkownikiem działki, a ustępującym koniecznie musisz złożyć stosowne oświadczenia do Zarządu ROD o tym, iż rozliczenie to miało miejsce.

         W przypadku, gdy rozliczenie bezpośrednie między Tobą jako nowym i uprzednim użytkownikiem jest niemożliwe z obiektywnych przyczyn lub gdy uprzedni użytkownik ma zobowiązania finansowe w stosunku do ogrodu, masz obowiązek przekazania należności za naniesienia i nasadzenia Zarządowi ROD. Jednak w tym przypadku musisz z poprzednim użytkownikiem ustalić wartości nasadzeń, naniesień i urządzeń, które znajdowały się na działce i stanowiły jego własność. Jeżeli jest to niemożliwe uprawniony rzeczoznawca może dokonać wyceny, a Ty jako nowy użytkownik, ustaloną w ten sposób kwotę, powinieneś wpłacić do kasy lub na konto ROD.

po szóste Stosuj przepisy związkowe

         Teraz jako pełnoprawny członek PZD i użytkownik działki w rodzinnym ogrodzie działkowym powinieneś stosować się do obowiązujących przepisów związkowych, czyli korzystać z praw, jakie się posiada, wykonywać obowiązki, jakie zostały nałożone prawem związkowym oraz użytkować działkę, zgodnie z nimi.

wazne


         Jeżeli chcesz, aby Twój współmałżonek był również członkiem PZD musisz podać tę informację w podaniu i deklaracji członkowskiej, a wtedy Zarząd ROD przyzna prawa członkowskie Wam obojgu.

         Jako współmałżonkowie możecie użytkować tylko jedną działkę w jednym ROD. Wyjątek: małżonkowie mogą użytkować dwie działki tylko w sytuacji, gdy użytkowali je przed zawarciem małżeństwa.

         W przypadku, gdy oboje małżonkowie są członkami PZD, wpłacają tylko jedno wpisowe, jedną składkę członkowską i jedną opłatę inwestycyjną.

wazne


         Jako działkowiec możesz złożyć do Zarządu ogrodu pisemne oświadczenie, w którym wskażesz osobę bliską (współmałżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwo i ich dzieci) wspólnie z Tobą korzystającą z działki, jako swojego następcę na wypadek śmierci.

         Oświadczenie to zobowiąże Zarząd ROD do przydzielenia działki w razie Twojej śmierci wskazanej przez Ciebie osobie bliskiej. Oświadczenie takie możesz w każdej chwili wycofać.

         Gdy działka przejmowana jest w użytkowanie przez Twojego współmałżonka, bądź inną osobę bliską jest ona zwolniona z konieczności uiszczenia opłaty inwestycyjnej.

         W przypadku rezygnacji z członkostwa w PZD i użytkowania działki w ROD masz prawo wskazania osoby bliskiej, jako swojego następcy.

         Zarząd ROD jest wtedy zobligowany do przyjęcia tej osoby w poczet członków i przydzielenia działki użytkowanej przez Ciebie jako zrzekającego się.

         Zarząd ROD nie jest jednak związany Twoim wskazaniem jako rezygnującego, jeżeli wskazana przez Ciebie osoba nie jest osoba bliską w rozumieniu prawa związkowego.





magazyn ogrodek
sklep dzialkowca

Link do strony Krajowej Rady PZD: www.pzd.pl
Link do strony ROD "KOLEJARZ" w Skarżysku-Kamiennej: www.rodkolejarz.republika.pl